Przepuklina. Czym jest? Jak leczyć?

28 czerwca 2018

Przepuklina jest jednym z najgroźniejszych dolegliwości. Pomimo tego często bagatelizujemy jej początkowe symptomy, umożliwiając jej dalszy rozwój. To z kolei może owocować groźnymi komplikacjami, w niektórych przypadkach stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Przepuklina to wydostanie się tkanek z jamy ciała, wskutek czego rośnie ryzyko pojawienia się poważnych zakażeń. Najczęściej obserwowana jest na udzie, jednak potrafi powstawać także w jamie brzusznej czy między żebrami. W razie jej zauważenia należy jak najszybciej udać się do lekarza, który wybierze właściwe, skuteczne sposoby terapii.

Jak ustrzec się przepukliny?

Przepuklina najczęściej jest skutkiem zbytniego przeciążenia – pojawia się na przykład przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów. Często natomiast przyczyny jej pojawienia się są całkowicie odmienne – może to być niedobór kolagenu, w wyniku którego przerwane są tkanki utrzymujące organy wewnętrzne. Ryzyko pojawienia się przepukliny rośnie z biegiem lat, zatem szczególnie narażeni są starsi chorzy, choć często notuje się ją także u maluchów – szczególnie najmłodszych.

Jak leczyć przepuklinę?

Zwalczenie przepukliny musi być podjęte jak najprędzej i być nadzorowane przez sprawdzonego specjalistę. Współczesne metody są znacznie efektywniejsze od sposobów wykorzystywanych dawniej oraz zapobiegają objawom ubocznym. Miast szyć tkanki chorego, w miejscu przepukliny stosuje się specjalne siatki, a te umożliwiają ograniczenie napięcia i jednocześnie wyeliminowanie niebezpieczeństwa ponownego wystąpienia tej dolegliwości.