Ortokorekcja – krótkowzroczność nie zawsze oznacza noszenie okularów

24 kwietnia 2022

Skieruj się w to miejsce, jeśli potrzebujesz więcej informacji w temacie ortokorekcji.

Czy można się uniknąć potrzeby zakładania szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności?? Tak, bowiem przy niewielkiej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą być zbędne, o ile postanowimy wypróbować ortokorekcję.

Ortokorekcja – korekcja krótkowzroczności podczas snu

Krótkowzroczność czy astygmatyzm to problematyczne wady wzroku, które potrafią znacznie obniżyć jakość życia. Można je usunąć przy użyciu lasera, lecz wiele osób nie decyduje się na taki zabieg ze względów finansowych albo po prostu z lęku przed laserem. Nie znaczy to jednak, iż są one definitywnie skazane na zakładanie szkieł korekcyjnych i doświadczanie nieustannego powiększania się wady wzroku. Krótkowzroczność da się skorygować i spowolnić jej rozwój poprzez ortokorekcję – bezpieczną, nieinwazyjną, i – co kluczowe – efektywną metodę, która polega na korekcie kształtu rogówki w trakcie snu. Jak to działa? Gdy osoba, która nałożyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki oddziałują na nabłonek rogówki, poprawiając jej kształt przez właściwe jej wypłaszczenie i tym samym likwidują przyczynę wady wzroku. Wpływ działania ortosoczewek jest odczuwalny w wielu przypadkach już po jednej nocy od ich pierwszego użycia. Wypada jednakże uwydatnić, że rezultat nie jest permanentny jak po laserowej korekty wzroku. Efekt utrzymuje się wyłącznie przy regularnym zakładaniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, oczywiście, ścisłym stosowaniu się do zaleceń optometrysty, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do powikłań. Modelowanie kształtu rogówki przez otrokorekcję jest pod każdym względem odwracalne – po przerwaniu noszenia ortosoczewek rogówka powraca po pewnym czasie do swojego uprzedniego kształtu.

Czy najmłodsi mogą skorzystać z metody ortokorekcji?

Krótkowzroczność to choroba, której doświadczają osoby w każdym wieku, również najmłodsi. Całe szczęście z ortosoczewek mogą korzystać dzieci, które ukończyły 7 rok życia, dzięki czemu każdego dnia mogą radować się pełną aktywnością, tak samo jak ich koledzy bez wad wzroku. Trzeba jednakże pamiętać, że użycie z ortosoczewek jest niemożliwe przy miopii przekraczającej -8 dioptrii. Kształt rogówki każdej osoby jest inny, w związku z tym soczewki stosowane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po dokładnym badaniu wzroku i sporządzeniu topografii rogówki pacjenta. Istnieje kilka przeciwwskazań do ortokorekcji, to m.in. choroby autoimmunologiczne oraz uraz gałki ocznej.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]