Na czym polega endodoncja mikroskopowa?

22 sierpnia 2018

Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest przyjemnym tematem. Dziś zaś, stosując innowacyjne sprzęty i – przede wszystkim – efektywne środki znieczulające, stomatolodzy mogą zagwarantować nam, że leczenie okaże się całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe jest potrzebne zawsze, kiedy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu supercienkich narzędzi, dzięki czemu dentysta jest w stanie dotrzeć do głęboko zlokalizowanych warstw uzębienia. Warto przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, nierzadko naprawdę złożonych technologicznie narzędzi. Jakich?

Sprzęt do leczenia kanałowego

Oprócz sprzętów manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku lekarza, minimalizując niemal całkowicie niebezpieczeństwo różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym istotne będzie także mierzenie głębokości kanałów. Wypracowanie dużej dokładności ułatwiają specjalne maszyny elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze wykorzystują także odpowiednie narzędzia, jakie pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne przyspieszenie zabiegu oraz polepszenie komfortu pacjenta.

Leczenie kanałowe – dla kogo bezpłatne?

Decydując się na leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, iż nie zawsze będzie ono refundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom poniżej 18 roku życia. Inni nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy i kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest zaś pełnopłatne. Jeżeli będzie ono niezbędne, dobrze udać się do lekarza posługującego się nowoczesnymi narzędziami oraz wcześniej sprawdzić, co o leczeniu u niego dotychczasowi klienci mówią w internecie.