Korekcja stożka rogówki – jakie metody się wykorzystuje?

12 grudnia 2020

Leczenie stożka rogówki. Zdobądź więcej informacji.

Keratoconus, czyli stożek rogówki, to przypadłość, która niezmiernie ogranicza normalną aktywność – obniża jakość widzenia, a przy tym może być powodem kolejnych chorób oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych eksperci potrafią na szczęście poradzić sobie z tym problemem. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki daje o sobie znać już w okolicy trzydziestego roku życia

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która silnie skupia promienie światła. Mieści się przed tęczówką i ma mnóstwo receptorów bólu, niemniej jednak jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Mniej więcej w trzeciej dekadzie życia może ulec zniekształceniu polegającemu na ścieńczeniu i uwypukleniu w centralnej części. Jest to skutkiem osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm oraz krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się też na podrażnienie oczu, niekiedy występuje również podwójne widzenie. Stożek rogówki nieraz współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. We wczesnej fazie wada jest adiustowana przy użyciu soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, później jakkolwiek konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – dostępne metody

Korekcję stożka rogówki prowadzi się za pośrednictwem wielu procedur medycznych. Obecnie najskuteczniejszym sposobem na poprawę jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Znakomite efekty dają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia korygowanie krótkowzroczności albo astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkiem usuwa wadę wzroku.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]