Blizny rogówkowe – jak się tworzą i czy można je zlikwidować?
15 listopada 2021
Likwidacja blizn rogówkowych. Zdobądź więcej szczegółów.
Oko to wrażliwy element ciała i w każdej chwili może zostać uszkodzone. W następstwie rozmaitych chorób i urazów mechanicznych na powierzchni rogówki często pojawiają się blizny, które w bardziej lub mniej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście usunąć, korzystając z osiągnięć laserowej korekcji wzroku.
Blizny na rogówce – jakie wywołują skutki?
Rogówka to zewnętrzna, wypukła powłoka gałki ocznej, która je chroni, a przy tym kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do kolejnych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, jak również niezmiernie elastyczna i chociaż zwykle niewielkie jej otarcia leczą się samodzielnie, nierzadko tworzą się zbliznowacenia, m.in. w następstwie naszego niedbalstwa. Co powoduje tworzenie się blizn na rogówce? Są one przede wszystkim skutkiem rozmaitych chorób (np. półpaśca), dostania się do oka ciała obcego bądź urazów np. skaleczenia, oparzenia i zadrapania. Ale blizny rogówkowe mogą wykształcić się też na skutek niedbałego zakładania soczewek kontaktowych. Oprócz zauważalnego pogorszenia się widzenia, o występowaniu blizn rogówkowych sygnalizuje wiele innych objawów, jak np. nadwrażliwość na światło, przekrwienie oczu oraz uczucie swędzenia gałki ocznej, więc jeśli ich doświadczasz radzimy czym prędzej umówić się na konsultację z okulistą. Podczas drobiazgowego badania sprawdzi on głębokość, wielkość oraz umiejscowienie blizn, a także doradzi w zakresie opcji ich leczenia.
Likwidacja blizn rogówki – prosty zabieg z wykorzystaniem wiązki lasera ekscymerowego
Najpopularniejszą w dzisiejszych czasach metodą usuwania blizn rogówkowych jest zabieg PTK, wykonywany w ogromnym odsetku klinik, specjalizujących się w korekcie wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na likwidację nie tylko blizn w centralnej, ale i peryferyjnej części rogówki. PTK wykorzystuje się także podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się poprzez odparowanie za pomocą wiązki lasera wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami wprost na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez okres kilku tygodni trzeba nie nadwyrężać oka, słuchać się skrupulatnie zaleceń lekarza i cyklicznie zgłaszać się na kontrolę w określonym czasie.
Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]