Biopsja gruczołu krokowego – nie musisz się jej bać!

21 grudnia 2020

Po więcej informacji o biopsji fuzyjnej skieruj się w to miejsce.

Gruczoł krokowy, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina wielkością oraz postacią włoski orzech. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Problemy z prostatą zaczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak istotna jest jej regularna kontrola. Pomaga to rozpoznać zapalenie czy też przerost tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem wykryć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Należy podkreślić, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można bagatelizować ryzyka jego potencjalnego powstania.

Trudności z erekcją i mikcją – niepokojące symptomy

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia muszą regularnie pojawiać się u urologa, szczególnie jeśli spostrzegli niepokojące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak np. problemy ze wzwodem i ejakulacją, kłopoty w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, a także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne prawdopodobieństwo rozwoju raka. Żeby jednak mieć bezdyskusyjną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Ile trwa biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki użyciu równolegle obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem, który przeważnie trwa około pół godziny. Oprócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, zatem cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, zatem pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona właściwie bezbolesna. Uzyskane wycinki prostaty są następnie analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, alergia na niektóre leki czy wszczepione zastawki serca. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]