Zbierasz monety? Przechowuj je w tekturowych holderach

7 czerwca 2022

Więcej o holderze na monety na https://goldbroker.pl/holdery/.

Pasjonaci monet mają do wyboru mnóstwo różnych środków do zabezpieczenia swoich wartościowych okazów. Chętnie wybieranym są holdery na monety – to niedrogie, wygodne osłonki z tektury, które pokrótce przedstawimy w tym artykule.

Holdery na monety – tak cienkie, że wsadzisz w kieszonki klasera

Tekturowe holdery znane są kolekcjonerom od lat i mimo powszechnej dostępności kapsli na monety, nadal nie odeszły do historii. Holdery na monety nie kosztują wiele. Opakowanie 10 sztuk holderów renomowanej firmy Leuchtturm kupimy już za niecałe 3 zł, z kolei taka sama ilość kapsli to na ogół trzy, cztery razy wyższy wydatek. Inną zaletą holderów są ich rozmiary – wszystkie holdery z zewnątrz posiadają ten sam rozmiar (5 centymetrów x 5 centymetrów), różnią się jednak średnicą okienka, przez które ogląda się monetę. Jednakowe ogólne wymiary holderów pozwalają na składowanie w jednym miejscu numizmatów o różnej średnicy bez obawy, że zaczną się one niekontrolowanie w nim przesuwać. Tekturowe koperty na monety po złożeniu są też tak cienkie, że bez trudu zmieszczą się w przegródkach klasera. Ponadto kolekcjonerzy monet cenią sobie to, że można napisać na holderze istotne informacje o numizmacie – wszak to zwyczajny papier! W ofercie sklepów numizmatycznych oferowane są zarówno holdery w uniwersalnym białym kolorze, jak i mniej popularne holdery w gustownej czarnej barwie.

Holdery samoprzylepne i te zamykane taśmą bądź zszywkami – które są lepiej chronią?

Trzymanie monet w tekturowych holderach zabezpiecza je przed działaniem rozmaitych negatywnych czynników zewnętrznych, przede wszystkim przed kontaktem z powietrzem oraz przed prawdopodobnym uszkodzeniem. Warto widzieć, że holdery samoprzylepne są bardziej hermetyczne, gdyż w pełni odcinają dostęp powietrza, wobec tego efektywniej chronią wartościowe okazy przed czernieniem aniżeli kopertki, które zamyka się przy pomocy taśmy klejącej albo zszywacza. Holdery z górnej półki wykonane są z nietoksycznych materiałów, które nie wchodzą w reakcję z metalami użytymi do wybicia monet. Różnorodność holderów jest dziś tak szeroka, iż można znaleźć kopertę pasującą praktycznie do każdego numizmatu o średnicy w przedziale między 17 a 40 milimetrów. Kolekcjonerzy, by uprościć sobie wsunięcie holdera z numizmatem do kieszonki klasera bądź do pudełka zazwyczaj przycinają z dolnych rogów parę milimetrów tekturki.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]