Urządź pokój w industrialnym stylu – wykorzystaj cegłę dekoracyjną

3 lipca 2018

Klinkierem określamy odmiana cegły dekoracyjnej, którą można umieścić zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Czym się charakteryzuje i dlaczego jest obecnie tak chętnie stosowana w pracach budowlanych?

Atuty klinkieru elewacyjnego

Klinkier to po prostu wypalane w bardzo wysokiej temperaturze płytki ceglane charakteryzujące się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy zawilgocenie. Płytki z cegły od dziesięcioleci wykorzystuje się jako element wykończenia mieszkań i domów – mogą posłużyć między innymi jako cegła na komin lub płytki elewacyjne wewnętrzne. Klinkier jest stosowany także na cokoły, naroża, podokienniki, a także inne elementy budynków i wspaniale pasuje zarówno do domów wzniesionych w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.
Elewacja klinkierowa wygląda bardzo elegancko i nie jest podatna na negatywne czynniki z zewnątrz – śnieg, deszcz, promieniowanie słoneczne czy niską temperaturę. Klinkier elewacyjny utrzymuje się więc latami w doskonałym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne posiadają jeszcze inne atuty – zastosowanie naturalnego materiału sprawia, że są one antyalergiczne i niepodatne na działanie grzybów.

Wewnętrzne płytki klinkierowe i klinkier na elewację

Cegła dekoracyjna zastosowana na ścianę zewnętrzną domu nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Z kolei klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja zaakcentuje styl, w jakim utrzymane są pokoje – doskonale nada się do wnętrz inspirowanych przestrzenią nowojorskiego loftu. Dobrej jakości płytki z cegły można nabyć w licznych składach budowlanych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.