Szukasz ekologicznych przetworów? Wybierz żywność z certyfikatami

19 września 2021

Od szybkiego rozkwitu przemysłu żywieniowego, który trwa od początku XX w., artykuły jedzone przez nas codziennie zaczęto nagminnie nasycać licznymi substancjami przedłużającymi ich świeżość. Jednakże razem z dojrzewającym zainteresowaniem konsumentów odnośnie tego, co spożywają i jak może to oddziaływać na ich zdrowie, ostatnio coraz częściej poszukują oni towarów wyprodukowanych z żywności eko.

Czym cechuje się eko żywność?

Żeby konkretny wyrób dostępny w Polsce mógł zwać się „eko”, musi spełnić wiele warunków. Żywność eko i przetwory z niej wykonane muszą posiadać określone certyfikaty wydawane przez wyznaczone do tego instytucje. Podstawową jednak właściwością spożywczych artykułów ekologicznych jest to, że zastosowane do ich przyrządzenia owoce oraz warzywa kultywowano z zachowaniem kluczowych reguł rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie używali syntetycznych środków protekcji roślin ani nawozów, które mogłyby mieć negatywny oddziaływanie nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które również są zagrożeniem dla otoczenia. Niektóre wszak nawozy zatruwają wody gruntowe czy powodują zakwaszenie gleby, a natryski pół syntetycznymi pestycydami często są powodem śmierci pożytecznych organizmów. Natomiast na skutek ekologicznej uprawy owoce i warzywa cechują się niższą zawartością metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to oznacza, iż mniej tych substancji przedostanie się do ustroju ich konsumentów.

Zamawiasz przetwory ekologiczne? Sprawdzaj wnikliwie informacje na opakowaniu

Żywność eko podlega nieustannej kontroli na wszystkich etapach produkcji, w tym także w czasie przechowywania i transportu. Co kluczowe, gdy produkt spełnia kryteria, jego producent prócz rutynowych informacji m.in. o warunkach przechowywania, możliwych alergenach, masie netto, miejscu pochodzenia ingredientów i dacie przydatności do spożycia, musi także bezwzględnie wskazać numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej niniejszy artykuł i umieścić logo produkcji ekologicznej UE, a więc listek ułożony z gwiazdek. Szukając ekologicznych przetworów warto więc czytać uważnie etykiety produktów, a nabywając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie widnieje informacja o otrzymanych certyfikatach.

Nasza lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]