Oddychaj pełną piersią – o oczyszczaniu powietrza

17 lipca 2020

Kwestia kiepskiej jakości powietrza dotyczy nawet rezydentów niedużych polskich miejscowości. Powietrze w w kraju nad Wisłą jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych ze wszystkich państw tej części. Ciągnący się przez dziesięciolecia brak zarządzeń dotyczących instalacji grzewczych i mandatów za palenie w paleniskach niebezpiecznych surowców, jak np. produkty z plastiku czy gumy, spowodowały duże zapylenie powietrza. Działa to negatywnie na zdrowie Polaków. Czy można w takim razie zadbać o oczyszczanie powietrza we własnym zakresie?

Atuty stosowania urządzeń do oczyszczania powietrza

Kwestia oczyszczania powietrza to zagadnienie, które kraje rozwinięte powinny koniecznie rozwiązać, jeżeli troszczą się o zdrowie ich mieszkańców. Będzie to z pewnością długi oraz skomplikowany proces. Zamiast jednak czekać, aż powietrze poprawi swoją jakość, można już w tej chwili samemu zatroszczyć się o jego oczyszczenie. Za sprawą pokojowych oczyszczaczy powietrza w kilkanaście minut można skutecznie przefiltrować cząstki pyłu zawieszone w powietrzu (PM10 oraz PM2,5), a także większość drobnoustrojów i wirusów, wywołujących często wiele problemów zdrowotnych. Plusy używania sprzętu do oczyszczania powietrza cenią sobie zwłaszcza osoby chorujące na uczulenia bądź astmę, ale i ludzie zdrowi błyskawicznie poczują zbawienne działanie czystego powietrza.

Szukając sprzętu do oczyszczania powietrza sprawdź czy posiada certyfikaty

Mieszkańcy silnie uprzemysłowionych miejscowości lub osiedleni wzdłuż dróg szybkiego ruchu powinni postawić na oczyszczacze, które skutecznie poradzą sobie z dużą zawartością pyłu w powietrzu. Chodzi tutaj zwłaszcza o przechwycenie drobinek pyłów zawieszonych, oznaczanych skrótami PM10 i PM2.5. W toku oczyszczania powietrza sprzęt powinien również wyłapać nie tylko zalążki grzybów, wirusy oraz mikroorganizmy, ale również szkodliwy dla zdrowia formaldehyd, który bywa obecny w naszych domach w większej lub mniejszej kondensacji. Zamawiając aparat do oczyszczania powietrza, powinno się sprawdzić czy posiada ono odpowiednie atesty.