Najważniejsze cechy piłek 3 popularnych sportów drużynowych

19 lutego 2021

Więcej o piłkach Hummel.

Nie ma dużej ilości dyscyplin sportowych, które można uprawiać bez konieczności zastosowania konkretnych akcesoriów. Nawet w wielu dyscyplinach indywidualnych, jak te z obszaru gimnastyki czy lekkoatletyki, trzeba wyposażyć się w dysk lub tyczkę. Aczkolwiek najpopularniejszym na całym świecie sprzętem sportowym, pojawiającym się w różnych sportach zespołowych (choć nie tylko), są piłki. W tym artykule przybliżamy charakterystykę trzech piłek wykorzystywanych w sportach popularnych wśród naszych rodaków.

1. Piłka do piłki nożnej to zapewne sprzęt, który znaleźć można w pokoju każdego chłopca, a w ostatnim czasie i niejednej dziewczyny, bo o profesjonalnej karierze w tym sporcie coraz częściej marzą także panie. Obwód piłki do “nogi” powinien mieścić się w granicy 0,68-0,70 m, a jej waga to najczęściej pomiędzy 410 g a 450 g. Kiedyś piłki te szyto ze skóry naturalnej, dzisiaj stosowana do tego jest w głównej mierze skóra syntetyczna. Piłki do piłki nożnej jeszcze niedawno określano “biedronką” z racji specyficznych czarnych łat, które musiały być wyraziste w czarno-białych odbiornikach telewizyjnych. Współcześnie piłki do „nogi” sprzedawane są w tysiącach fantazyjnych wzorów oraz kolorów, a większość prestiżowych turniejów futbolowych ma własny unikatowy projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest niewiele mniejsza aniżeli ta do piłki nożnej, gdyż jej obwód ma 65-67 cm. Jest od niej aczkolwiek wyraźnie lżejsza – waży tylko 260-280 gramów. Wewnątrz znajduje się lateksowy pęcherz, a pomiędzy nim a skórzaną osłoną (także przeważnie uszytą ze skóry syntetycznej) mieści się wyściółka z bawełny lub nylonu. Piłki do siatkówki wytwarza się w wariancie do siatkówki plażowej i halowej.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z zaprezentowanych tu piłek, lecz co istotne jej rozmiary oraz wagą są dostosowywane zależnie od tego, kto ją wykorzystuje. Inne wymiary mają zatem piłki do piłki ręcznej dla mężczyzn, inne dla kobiet, a sprzęt o najmniejszych wymiarach przeznaczony jest dla dzieci. Zatem ciężar piłek dla piłkarzy ręcznych waha się między 260 aż do 475 gramów, a ich obwód – 46 aż do 60 cm. Dętka tych piłek musi być niezmiernie mocna, toteż przeważnie produkowana jest z lateksu. Zewnętrzna warstwa natomiast musi gwarantować odpowiednią przyczepność do dłoni.

Czy jesteśmy profesjonalnymi graczami, czy też uprawiamy sport wyłącznie amatorsko, powinno się wykorzystywać sprzęt najwyższej klasy. Przyniesie to nie tylko większy komfort w czasie samej gry – dobra piłka po prostu wytrzyma także zdecydowanie dłużej.

Nasza lokalizacja:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]