Konopie siewne i susz konopny CBD coraz popularniejsze nad Wisłą

11 lutego 2021

W sklepach konopnych, obok popularnych olejków z CBD, można kupić również susz. Licznym osobom nazwa oraz wygląd tego wyrobu w okamgnieniu przywodzi na myśl nielegalną substancję psychoaktywną. Tymczasem susz konopny dostępny w sprzedaży w naszym kraju, tak jak olejki, zawiera przede wszystkim CBD, ale nie THC (stężenie tego związku – zgodnie z polskimi regulacjami – nie może być wyższe niż 0,2%).

Z jakich gatunków konopi wytwarza się susz konopny?

Susz konopny powstaje z kwiatów oraz liści konopi, dopuszczonych do legalnej uprawy. Do 2020 r. w naszym kraju wpisanych do rejestru zostało aż 9 odmian takich konopi siewnych (to np. Tygra, konopie Wielkopolskie oraz Glyana), a sama ich uprawa cieszy się coraz większym zainteresowaniem pośród rodzimych rolników, niejednokrotnie stając się podstawowym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie przemysłowe hoduje się dla wielu sektorów przemysłu, np. włókienniczego czy farmaceutycznego, niemniej jednak podlega to państwowej regulacji, co znaczy, iż rolnik lub inwestor chcący rozpocząć ich wysiew musi najpierw dostać stosowne zezwolenie z urzędu miasta bądź gminy. Prócz tego, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu zgody właściwego terytorialnie marszałka województwa. Zaletą konopi przemysłowych jest to, że można hodować je na uprawach outdoorowych, jak i krytych (indoor), ale również i na integrujących oba te sposoby uprawach w szklarniach.

Terpeny i kannabinoidy – co znajdziemy w suszu konopnym?

Dlaczego wytwarzanie suszu konopnego zyskuje popularność w Polsce? Kwiaty i liście konopi siewnych, z których produkuje się susz konopny, są bogate nie tylko w liczne kannabinoidy (CBDV czy CBDa), ale także terpeny (jak przykładowo Limonen i Mircen), które nadają poszczególnym ich odmianom unikalny, łatwo wyczuwalny aromat. Terpeny zawarte w kwiatach konopi przemysłowych dodawane są do szeregu produktów spożywczych oraz kosmetycznych.

Powszechnie uznaje się, że kannabinoidy mają ogromny wpływ na organizm człowieka, a dzięki temu, iż nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je zawiera, można użyć jako suplement terapii wspomagający walkę z zapaleniem stawów, napadami lękowymi, bólami głowy oraz niektórymi chorobami układu nerwowego, jak np. choroba Huntingtona. Niemało informacji o działaniu, jak również dawkowaniu tych substancji, można znaleźć między innymi w artykułach naukowych dostępnych w bibliotece National Institutes of Health, tj. Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.