Jak odzież i bielizna kompresyjna wpływają na komfort ćwiczeń?

5 sierpnia 2021

Dalsze informacje o bieliźnie kompresyjnej.

O termoaktywnej odzieży sportowej słyszał w zasadzie każdy, aczkolwiek nie wszyscy spotkali się z określeniem „odzież kompresyjna” w odniesieniu do sportu, bo ten termin bardziej łączony z akcesoriami stosowanymi w rehabilitacji. W tym artykule przybliżymy ten typ odzieży sportowej i opowiemy o tym, jak wpływa ona na skuteczność ćwiczeń osoby, która ją nosi.

Zalety bielizny i odzieży kompresyjnej

Odzież oraz bielizna kompresyjna to profesjonalne wyroby, które posiadają liczne cech korzystnie wpływających na jakość ćwiczeń. Po pierwsze, taka odzież mocno przylega do ciała co powoduje, że otoczone nią mięśnie szybciej się regenerują. Kontrolowany ucisk, jaki daje ta najczęściej bezszwowa odzież, przyczynia się do szybszego odprowadzenia kwasu mlekowego ze zmęczonych mięśni oraz do poprawy ukrwienia i dotlenienia tkanek. Dobrej klasy odzież uciskowa w gorące dni nie pozwoli na przegrzanie organizmu, a jesienią sprawnie ochroni go przed chłodem. Ta własność ubrań kompresyjnych pozwala na wykorzystanie ich zarówno przez sportowców trenujących w zaciszu klubu fitness, jak i tych przedkładających ćwiczenia na świeżym powietrzu. Następną niezwykle znaczącą właściwością bielizny i odzieży kompresyjnej jest zdolność zapobiegania mikrourazom mięśni, gdyż osłabia ona drgania oraz wstrząsy mięśni, nagminnie powracające w czasie treningów o charakterze siłowym.

Dobrze dobierz rozmiar odzieży kompresyjnej

Odzież kompresyjna opracowana została przede wszystkim do korzystania z niej w czasie energicznego treningu. Przykładowo koszulki o cechach kompresyjnych wzmacniają mięśnie pleców i brzucha oraz zapewniają odpowiednią wentylację skóry, z kolei spodnie kompresyjne normują pracę tkanki mięśniowej nóg, a co za tym idzie pomagają biegaczom na osiągnięcie lepszych wyników. Zawodowi sportowcy, skoncentrowani na ćwiczeniach mięśni całego ciała częstokroć używają kombinezonów kompresyjnych, natomiast typowi klienci siłowni na ogół korzystają z kompletu koszulka plus legginsy. Sportowe getry bądź skarpetki kompresyjne można ubierać na czas ćwiczeń, jakkolwiek rekomenduje się używać ich raczej bezpośrednio treningu, w celu szybszej regeneracji mięśni. Kluczowe jest również, by poprawnie dopasować rozmiar bielizny bądź odzieży kompresyjnej, tak aby nie była przyczyną zbyt silnego ucisku, który mógłby negatywnie wpłynąć na przepływ krwi. Bieliznę i odzież kompresyjną męską oraz damską można kupić w większości sklepów sportowych.

Nasza lokalizacja:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]