Biokominek – zamontujesz go wszędzie

28 listopada 2019

Ile razy wyobrażaliśmy sobie tę scenę – roześmiani ludzie z kubkiem gorącej kawy w ręku grzeją się przy cieple kominka. Zwykle jesienią i zimą mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości zamontowania kominka wszystkim, którzy mają dom. Faktem jest, iż tradycyjnego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, jednakże możemy zaopatrzyć się w biokominek!

Najważniejsze atuty biokominków oraz ich charakterystyka

Eko kominek, znany też jako biokominek, charakteryzuje się tym, że da się go zamontować w każdym pomieszczeniu. Nie potrzebuje on wykonania sieci kanałów wentylacyjnych, niezbędne jest natomiast, aby powierzchnia w którym zostanie ustawiony biokominek wyróżniała się prawidłową rotację powietrza. Nie wolno instalować go w pomieszczeniach absolutnie szczelnych. Znacznym walorem biokominka jest jego nieskomplikowana budowa (to wszak tylko obudowa i palenisko) oraz względnie niewielka waga. W większości wypadków wykonuje się go ze stali nierdzewnej, ale można znaleźć też modele z obudową szklaną bądź kamienną. Niektóre biokominki są mobilne, co daje możliwość dowolnego ich przesuwania, np. wtedy kiedy zapragniemy zmienić wystrój mieszkania. W ciągu minionych kilku lat moda na eko kominki tak szeroko rozwinęła tę linię produktów, iż w tej chwili bez problemu dobierzemy jakiś jego wariant do każdego stylu wnętrza. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych dostaniemy modele biokominków narożnych, wiszących czy wolnostojących. Produkowane są warianty biokominków z szybą lub bez, a także biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do montażu w altanach, na balkonie, w ogrodzie czy też na werandzie, tarasie, które można wykorzystać także jako ozdobę ogródka restauracji albo ośrodka wypoczynkowego.

Biokominek nie wytwarza związków toksycznych

W biokominkach nie wykorzystuje się ani węgla ani drewna, dzięki czemu nie generuje się dym. Podczas spalania bioetanolu, który jest biopaliwem, powstaje tylko CO2 (stąd wspomniana wyżej konieczność zagwarantowania bardzo dobrego obiegu powietrza w mieszkaniu) i para wodna. Swoistą cechą paliwa ciekłego jest także to, że po skończeniu cyklu ogrzewania nie ma potrzeby czyszczenia paleniska z sadzy ani z popiołu. Nie osiadają one tym samym na meblach bądź sprzętach domowych, ponieważ biopaliwo spala się praktycznie doszczętnie. Biokominki są ekologiczne – spalanie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków toksycznych dla środowiska. Minusem dla niektórych jest to, iż eko kominki generują mniej ciepła niż tradycyjne paleniska, niemniej jednak ich plusy, zwłaszcza opcja zainstalowania ich w mieszkaniu i ogromne walory aranżacyjne, są mocnym argumentem za ich zakupem.