Bezpieczne jazda samochodem w górach – łańcuchy śniegowe

21 grudnia 2019

Dowiedz się więcej o łańcuchu na opony na https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy stworzone z myślą o stosowaniu w autach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem znacznego stresu. Aby go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać buksowania kół, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i jazdy po odśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]