Anioły i szopki – polskie rękodzieło nie tylko dla turystów
26 stycznia 2021
Dzieła tworzone przez rodzimych artystów regionalnych, niesłychanie ekspresyjne, ale też dośćproste w swojej strukturze, od dziesięcioleci zachwycają odbiorców. Nawet współcześnie prawie każdy Polak ma w swoim domu jakąś drewnianą figurkę, którą można uznać za przykład sztuki ludowej.
Anioły drewniane – alegoria troski, dobra oraz ochrony
Rzeźba drewniana od setek lat była znaczącym elementem rodzimej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były głównie z religią – we wsiach oraz małych miastach budowano tysiące kapliczek, które regionalni artyści zapełniali „świątkami”, czyli figurami religijnymi wykonanymi z prostego w obróbce, miękkiego gatunku drewna. I choć obecnie z rzadka tworzy się takie rzeźby, to drewniane anioły w podobnej estetyce są używane jako dekoracja domów. Czemu jednak anioły? Dlatego, że to symbol troskliwości, dobra oraz bezpieczeństwa. Taka figurka jednoznacznie asocjuje się z opiekunem rodziny. Drewniane anioły wykonane w stylistyce sztuki naiwnej charakteryzują się ekspresyjnymi barwami, a dzięki ręcznemu wykonaniu każdy z nich jest niepowtarzalny. Nie jest więc niespodzianką, iż są one też jednym z ulubionych souvenirów kupowanych w Polsce przez przyjezdnych.
Szopka krakowska – od lat związana z miastem Kraków
Drugim przedstawicielem polskiego rękodzieła artystycznego jest szopka krakowska. Szopki są silnie związane z Krakowem i jego okolicami. Są wytwarzane z lekkich półproduktów, zazwyczaj z kartonu i wielokolorowej folii aluminiowej, a swoim wyglądem przypominają charakterystyczne krakowskie zabytki. Od zeszłego wieku przed Bożym Narodzeniem organizowany jest konkurs szopek krakowskich, w którym uczestniczą liczni artyści parający się ich tworzeniem z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w rozlicznych wymiarach. Te przygotowywane na konkurs mogą osiągać nawet parę metrów wysokości, jednak jednakowo modne są też malutkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Świąt umieszczają pod choinką.
Pochodzenie fotografii: szopki-anioly.pl