Alternatywa dla zbierania monet – banknoty kolekcjonerskie

9 listopada 2021

Więcej o banknotach kolekcjonerskich NBP.

Kiedy słyszymy o kolekcjonerstwie, jednym z natychmiastowych skojarzeń obok zbierania pocztówek i znaczków jest numizmatyka. Jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi interesują się hobbyści. W połowie ubiegłego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych papierowych środków płatniczych.

Historia banknotów oraz dlaczego je zbieramy?

Mało osób wie, iż pierwowzory papierowych środków pieniężnych powstały w Chinach, a nie jak wielu uważa – na terenie Europy. Pierwotna ich wersja, bliska w w swoim przeznaczeniu najbardziej do współczesnych weksli, pojawiła się 22 wieki temu za czasów Dynastii Han i wykonana była ze skóry. Papierowe banknoty w postaci jaką znamy dzisiaj ukształtowały się z kolei między VII a XII w. w czasie rządów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Stanowiły one ułatwienie dla handlarzy, gdyż zwalniały ich od przymusu podróżowania na duże odległości z dodatkowym ciężarem w formie monet. Europejczycy po raz pierwszy dowiedzieli się o papierowych środkach płatniczych z historii słynnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, lecz w krajach europejskich zaczęto korzystać z nich w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z upływem czasu tę metodę rozliczenia zobowiązań zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. banknoty są spychane na boczny tor przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd bierze się coraz większe zainteresowanie banknotami jako obiektami kolekcjonerskimi, bo nie tylko mają one wartość historyczną, ale również artystyczną – od dziesięcioleci wszak budzą uznanie doskonałym designem.

Polskie banknoty kolekcjonerskie – zabezpieczenia i motywy

Kolekcjonerzy banknotów, na podobieństwo nimizmatyków, gromadzą najczęściej banknoty obiegowe ze wszystkich krajów świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, jednakże ich cena zdarza się ogromna – wszystko w zależności od roku ich emisji i kondycji. Osobnym rodzajem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w małym nakładzie, zazwyczaj celem upamiętnienia sławnych postaci ze świata nauki, polityki i kultury bądź istotnych wydarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł emituje NBP. Upamiętniają one między innymi 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (jedyny w swoim rodzaju banknot o nominale 19 zł) czy 100. rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla banknot 20 zł). Co interesujące, poza wspaniałym designem, banknoty kolekcjonerskie mają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, przykładowo nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, recto-verso i znaki wodne.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]