Akcesoria do dyscyplinowanie konia – baty jeździeckie i palcaty

12 listopada 2021

Zamawiając odzież jeździecką warto pamiętać o zaopatrzeniu się także w istotne przybory. Zarówno podczas ujeżdżania konia, jazdy rekreacyjnej czy w trakcie zawodów, konieczne będzie użycie batów oraz palcatów jeździeckich.

Baty oraz palcaty – rodzaje i ich wykorzystanie

Jest kilka rodzajów batów jeździeckich: baty do lonżowania, ujeżdzeniowe, powożeniowe i rzecz jasna palcaty skokowe. Najczęściej używane to:
bat do lonżowania – jest zwykle długi na 160-200 centymetrów i służy do nakłonienia zwierzęcia do miarowego chodu do przodu, zatrzymania konia lub przyciągnięcia jego uwagi. Przy jego użyciu trener utrzymuje kontrolę nad koniem, jednocześnie pozostając w odpowiednim dystansie od zwierzęcia. Współczesne baty do lonżowania wytwarzane są z reguły z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która gwarantuje, iż mocno trzyma się dłoni w każdych warunkach. Najczęściej są składane, ale można zamówić też modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest o wiele krótszy (ma średnio między 90 a 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Wykorzystuje się go w trakcie treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Warto podkreślić, że używa się go tylko wówczas, gdy dżokej nie jest w stanie wymusić od konia należytego zachowania za pomocą bodźców wydawanych nogą albo dłonią.
palcat skokowy – często zwany również szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – ma długość ok 60 maksymalnie 75 cm. Zakończony jest najczęściej klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje zwierzę oraz nakłania je do określonego działania. Palcatem uderza się delikatnie zwierzę w łopatkę, stąd też jest on tak krótki.

Kiedy smagnięcie batem lub palcatem jest zbyt mocne?

Palcatów oraz batów jeździeckich niesłychanie łatwo nadużyć, tym samym powinno się zawsze używać ich z ostrożnością. Zbyt silne uderzenie może sprawić, iż zamiast wypełnić polecenie koń stanie się bardziej niespokojny albo zacznie asocjować daną przeszkodę z odczuwaniem cierpienia. Jeśli palcat lub bat zostawił ślad na sierści konia to znaczy, że jeździec uderzył zdecydowanie za mocno.

Podczas jazdy baty oraz palcaty chwytamy tak, by były ułożone wzdłuż wodzów. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zaciągać jej aż do przegubu dłoni, bowiem w przypadku ewentualnego upadku z konia dżokej mógłby się zranić.

Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]