ABC jeździectwa – kantar dla konia

12 stycznia 2021

Jeśli chcesz zamówić kantar, koniecznie odwiedź ten adres.

Kantar jest powszechnie używanym fragmentem uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, ponieważ wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – części umieszczanej w pysku, umożliwiającej kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. Tym samym musi on pasować do rozmiaru i zarysu głowy zwierzęcia, jak również nie być powodem powstania zadrapań. Jak zatem znaleźć najlepszy kantar? Na jakie jego atrybuty wypada zwrócić szczególną uwagę?

Kantar sznurkowy czy taśmowy – który lepszy dla konia?

W sklepach odnajdziemy różne warianty kantarów: sznurkowe, taśmowe, podszywane oraz skórzane. Te pierwsze, nazywane też halterami, są rekomendowane ze względu na sporą kontrolę, którą dżokej za ich pomocą sprawuje nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie wygodniejszy jest natomiast kantar taśmowy lub skórzany. Dużo większą wygodę zapewniają kantary podszywane – przykładowo naturalnym bądź sztucznym futrem, które da się odczepić celem wyczyszczenia. Taki kantar znakomicie chroni przed tworzeniem się obtarć, a jednocześnie pozwala uwiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas treningów albo spacerów.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Produkowanych jest parę rozmiarów kantarów. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), który stosują posiadacze koni szetlandzkich oraz pokaźniejszych źrebiąt. Kantar nazywany pony (1) jest z kolei stworzony dla kucy (np. walijskich) i rocznych koni większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średniej wielkości i są odpowiednie m.in. dla koni wielkopolskich, huculskich, arabskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak shire lub konie ardeńskie).

Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]