W jakim celu wykonuje się badania wysokościowe

7 października 2021

Poznaj więcej szczegółów o badaniach wysokościowych Bielsko na www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/.

Praca na wysokościach uznawana jest za zajęcie wiążące się z podwyższonym ryzykiem. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych wypadków, polskie prawo wprowadziło konieczność poddawania się specjalistycznym testom sprawdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania czynności wiążących się z pracą na wysokościach. Jak przebiegają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – do pracy wykonywanej przynajmniej 1 metr nad ziemią

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według przepisów uznajemy za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się minimum 1 metr nad ziemią. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na pomostach, kominach, słupach itd. Specjalne testy pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem lub innych dolegliwości mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z trzech etapów – badania okulistycznego, neurologicznego oraz laryngologicznego. Specjalista bada pacjenta w kierunku padaczki, wad wzroku lub chorób błędnika. Uzupełnieniem jest rutynowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – okres ważności

Badania do pracy na wysokości są ważne przez dwa-trzy lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą przechodzić je systematycznie raz na rok. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest wada wzroku, zez, a także choroby narządów ruchu i schorzenia neurologiczne. Co ciekawe noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w ekstremalnych warunkach (pył, kurz). To jednak nie wszystkie wymogi – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Poddawani są im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, żurawi samojezdnych czy pracownicy obsługujący linie wysokiego napięcia.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]