Szukasz pomocy detektywa? Sprawdź, kto może nim zostać?

2 listopada 2019

Usługi prywatnych detektywów cieszą się rosnącą popularnością. Decydujemy się na na ich wynajęcie nie tylko w wypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi okazują się bardzo pomocne też dla przedsiębiorców – pozwalają np. zweryfikować czy pracownik będący na zwolnieniu lekarskim naprawdę nie jest w stanie pracować albo czy informacje zawarte przez niego w podaniu o pracę nie zostały zakłamane. Warto zatem powiedzieć kilka słów na temat tego, jakie kwalifikacje winien mieć prywatny detektyw i w rozwiązaniu których problemów może nam pomóc.

Prywatny detektyw – wymagania

Nie każdy może pracować jako prywatny detektyw. Aby legalnie wykonywać ten zawód, należy posiadać odpowiednią licencję, która wydawana jest po zdaniu państwowego egzaminu. Miejmy jednak na uwadze, że osoby podchodzące do egzaminu muszą także spełnić uprzednio wskazane wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta powiatowego lub miejskiego Policji, obywatelstwa któregoś z krajów wchodzących w skład UE i co najmniej średniego wykształcenia. Warunkiem jest też niekaralność, a odnośnie byłych funkcjonariuszy Policji – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, osoby starające się o licencję prywatnego detektywa muszą ukończyć 21 lat.

W jakich przypadkach szukać pomocy detektywów?

Największa część zadań, które realizują detektywi dotyczy wszelkiego rodzaju spraw rodzinnych. Do biura detektywistycznego możemy zwrócić się m.in. kiedy podejrzewamy, że nasz towarzysz życia jest niewierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic dziecka należycie się nim opiekuje. Detektyw pomoże nam również ustalić rzeczywistą wysokość zarobków byłego partnera, co okaże się bardzo przydatne w przypadku spraw mających ustalić wysokość zasądzonych alimentów.