Psychologiczne badania operatorów maszyn – po co się je wykonuje?

10 lipca 2018

Dowiedz się, komu zlecić badania operatorów Bielsko Biała. Zajrzyj tu

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się ze żmudną i naprawdę wnikliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który chce poznać nasze relacje z matką. Okazuje się jednak, że takie badania znajdują także zastosowanie na przykład w czasie określania zdolności do pracy osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: jak wyglądają?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie różnią się bardzo od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc skrupulatny wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy inteligencji, a także testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie trzeba się obawiać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Liczy się rzetelność i szczerość udzielanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe zdają się mieć szczególne znaczenie w przypadku osób zamierzających wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Określając ją sprawdzamy, czy poddana badaniom osoba będzie potrafiła w wystarczająco szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie występujące w pracy sytuacje. Testy te oceniają także predyspozycje do koncentracji uwagi, oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu oraz widzenia steroskopowego. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić jedynie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, do czego niezbędne jest odbycie studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można utracić uprawnienia do obsługi maszyn. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]