Przebieg leczenia kanałowego

28 sierpnia 2019

Złamanie zęba, zapalenie miazgi, zaawansowana próchnica, martwica bądź konieczność przygotowania korzenia do protezownia – te kazusy łączy fakt, że zwykle w ich wypadku leczenie kanałowe. Chociaż zabieg ten u większości pacjentów wywołuje dreszcz grozy, w rzeczywistości nie powinniśmy się obawiać tej terapii. Współczesna stomatologia posługuje się nowoczesnym sprzętem i efektywnymi środkami znieczulającymi, które pozwalają na leczenie także sporych ubytków bez strachu przed bólem.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Pierwszy etap leczenia kanałowego to otworzenie kanałów zęba i pozbycie się z niego miazgi zmienionej chorobowo. Składa się ona z naczyń krwionośnych oraz nerwu, dlatego podczas leczenia kanałowego konieczne jest zaaplikowanie bardzo skutecznego środka znieczulającego. W kolejnym kroku wykonuje się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszystkich chorobotwórczych bakterii. Ostatni etap to napełnienie kanału zęba cementem szkło-jonomerowym, metalem szlachetnym, ceramiką lub materiałem kompozytowym.

Znajdź dobrego dentystę do wykonania leczenia kanałowego?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z najbardziej złożonych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Warto więc wybrać dobrego dentystę, który go wykona. Gwarancją tego, iż leczenie będzie udane są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wsunięciu w kanał miniaturowego mikroskopu przekazującego obraz do monitora. Stomatologia mikroskopowa umożliwia dentyście głębokie oczyszczenie, a następnie szczelne wypełnienie kanału, co spowoduje, iż dalsze zabiegi nie będą już konieczne.