Nie daj się naciągnąć w komisie – sprawdź samochód przed kupnem

12 września 2019

Kupno samochodu to spory wydatek – dla wielu z nas wiąże się więc z podjęciem poważnych decyzji. Niezmiernie wysokim ryzykiem jest kupno auta z drugiej ręki – etyczność ich sprzedawców niestety w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia, a samochód reklamowany jako bezwypadkowy i w stu procentach sprawny, okazuje się mieć „ciekawą” historię i wiele defektów. Niestety nie wszyscy jesteśmy w stanie znaleźć ewentualne wady przed dokonaniem transakcji. Sprawdzanie samochodu przed kupnem warto zatem zlecić specjalistom.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – ujawnianie usterek i wad

Sprawdzenie samochodów używanych jest potrzebne, żeby mieć pewność, iż pojazd faktycznie jest w takim stanie technicznym, jak twierdzi jego dotychczasowy właściciel. Dobrze będzie, jeśli auto obejrzy profesjonalny, zaufany mechanik, nie mający żadnych związków ze sprzedawcą. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku zakupu pojazdu od pośrednika bądź z komisu. Niektóre firmy, by podnieść wyniki sprzedaży, mają tendencję do zatajania informacji o różnych uszkodzeniach i usterkach, które mogłyby wpłynąć na obniżenie ceny. Sprawdzenie samochodu przed zakupem pozwala uniknąć takich błędów i – tym samym – ryzykownych wydatków.

Sprawdzenie auta przed zakupem – sprawdź VIN

Równie znacząca – a może nawet istotniejsza – jest historia pojazdu. Chodzi tu przede wszystkim o dane o możliwych stłuczkachz jego udziałem, przebiegu i rejestracji w kartotekach aut skradzionych. Sprawdzenie auta pod tym kątem umożliwia tzw. numer VIN (Vehicle Identification Number) i specjalistyczne wyszukiwarki. Korzystanie z nich podlega opłacie, ale firmy oferujące inspekcję pojazdów zapewniają również i tę usługę – dzięki niej nie kupimy kradzionego auta i ustrzeżemy się wielu innych problemów.