Na czym polegają badania operatorów maszyn

23 września 2019

Jeśli chcesz zlecić badania operatorów Bielsko Biała, zajrzyj na www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/

Kiedy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Obowiązek taki regulacje nakładają też na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych sprzętów. Dlaczego zachodzi taka potrzeba i na czym badania tego rodzaju polegają?

Czy badania operatorów są obowiązkowe?

Ustawa szczegółowo określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Poza tym, jeśli chodzi o warunki, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i z tego powodu przeprowadzanie takich kontroli jest tak istotne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie zmierzchowe, a także prędkość reakcji, poziom koncentracji oraz zdolność oceny odległości. Ważna jest także przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, używana jest też specjalna aparatura. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż pół godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku osoby, której dotyczą. Przeważnie są to trzy-cztery lata, zaś dla osób powyżej 50 lat – jeden-dwa lata.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]