Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

5 sierpnia 2018

Na www.badaniabielsko.pl zamówisz badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała

Na sytuację na drogach w największym stopniu wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich auta. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich przypadku ważne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji w myśl prawa muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat kilka słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Zasady badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których sprawdzana jest podzielność koncentracji, umiejętność szybkiego reagowania, postrzeganie szybkości czy widzenie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]