Jak pracuje implantolog? O zakładaniu implantów zębów

27 marca 2019

Implanty zębów to najlepsza metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu. Sprawdzą się zarówno gdy brak nam jednego zęba, jak i całkowitego bezzębia. Ich najważniejszymi zaletami są względnie łatwa pielęgnacja oraz naturalny wygląd – implant zęba wraz z ceramiczną koronąwygląda tak samo jak prawdziwy ząb. Ich zakładanie jest także mniej uciążliwe dla pacjenta aniżeli zakładanie mostu lub pełnej protezy – nie wymaga szlifowania przyległych zębów. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda ten proces i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty stomatologiczne – kolejne kroki terapii

Zabieg założenia implantów zębowych rozpoczyna się od podania pacjentowi anestetyku. Równie ważne jest również pozytywne nastawienie i zapanowanie nad nerwami. W następnej kolejności dentysta wykonuje nacięcie dziąsła. To umożliwia mu dotarcie do kości i uformowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu stosuje się techniki piezochirurgii oraz stosownie dobrane wiertła. To niezmiernie trudna część zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego biegłości i wyczucia. Precyzja istotna jest także przy wszczepieniu implantu stomatologicznego w łoże. Kiedy ten będzie w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a obawa przed bólem

Myśl o założeniu implantu zębowego rodzi u części pacjentów obawy związane z ewentualnym silnym bólem doświadczanym w czasie zabiegu i kilka dni po nim. Na szczęście niepokój ten jest całkowicie nieuzasadniony. Obecnie implantologia korzysta z niezwykle efektywnych środków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby wyjątkowo wrażliwi na ból mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które kompletnie wyeliminuje problem stresu przed leczeniem stomatologicznym.