Jak dbać o okna zabytkowe?

27 kwietnia 2019

Jeśli chcesz nabyć okna zabytkowe, zobacz tutaj

Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się dużo korzystniej niż te produkowane współcześnie i są niewątpliwą ozdobą budynków. Względy wizualne to oczywiście ich nie ostatnia zaleta, a na ich wartość w dużym stopniu rzutuje również metryka. Tak jak pozostałe dobra zabytkowe, także okna powinny być remontowane w myśl przepisów – ich renowacji nie możemy przeprowadzić samodzielnie z użyciem kupionych w sklepach surowców. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo przeprowadzić takie prace?

Charakterystyka okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej zdobień niż współczesne. Rzadko są też uchylane, co sprawia, że niezbędne stają się lufciki, dzięki którym możemy wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – surowca, jaki wykazuje sporo atutów, lecz potrzebuje częstych remontów, a oprócz tego łatwo go uszkodzić. Z tego względu tak istotne są uprawnienia osób konserwujących okna zabytkowe.

Komu powierzyć renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, a ta wymaga najwyższych umiejętności – taki rodzaj okna cechuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już nieczęsto spotykanych, sposobów. W związku z powyższym, także najlepsi specjaliści nie mogą serwisować okien zabytkowych, kiedy nie zdobyli uprawnień zaświadczających ich umiejętności, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym wypadku zostaną na nich nałożone dotkliwe kary.

Nasza lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]