Hosting serwerów – co warto wiedzieć

6 lutego 2019

To, czy niezawodnie i płynnie działać będzie strona internetowa zależy głównie od serwera, na którym została zainstalowana. Ważne są m.in. następujące parametry: rodzaj dysku twardego, poziom zabezpieczeń, przepustowość łączy i stabilność oprogramowania. Jeszcze kilka lat temu wyjątkowo sporo problemów łączyło się ze stabilnością oprogramowania – serwery hostingowe cyklicznie traciły połączenie z internetem, zdarzały się także błędy ich systemów operacyjnych, w rezultacie czego hostowane strony były offline. W dzisiejszych czasach kłopoty tego typu udało się niemal w całości wyeliminować.

Bezawaryjny hosting serwerów

Poprawa standardów hostingu plików była dobrą informacją zwłaszcza dla klientów biznesowych. Efektywne działanie firmowej strony www jest niesłychanie ważne z wizerunkowego punktu widzenia. Osoby, które nie mogły za jej pomocą skontaktować się z firmą czy też zdobyć koniecznych wiadomości na jej temat, z reguły wybierały ofertę konkurencji. Sprawa była w szczególności poważna w przypadkach, gdy hosting serwerów miał dość często awarie. W dzisiejszych czasach poziom awaryjności jest dużo niższy. Niemniej jednak przy wyborze serwera hostingowego powinno się sprawdzić współczynnik dostępności witryny – powinien on plasować się na poziomie co najmniej 99 procent.

Który serwer www wybrać – hostowany czy własny?

Zakładając stronę internetową możemy skorzystać z dwóch rozwiązań: zakupić własny serwer hostingowy bądź zdecydować się na usługi firmy hostingowej. Pierwsza możliwość wymaga posiadania własnego urządzenia, przystosowania do niego pomieszczenia oraz zatrudnienia profesjonalistów, a w przypadku samodzielnej opieki nad serwerem hostingowym – praktycznych umiejętności. W związku z tym w większości wypadków dużo lepszym rozwiązaniem jest hosting www. Tym bardziej, że ceny tego typu usług rozpoczynają się już od 100 złotych za rok.