Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

16 maja 2019

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te metody terapii okazują się nieskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, że nawet najbardziej skomplikowane zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi wykona chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek często powtarzających się stanów zapalnych lub zaawansowanej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do dentysty chirurga należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg stomatolog zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, zupełnie eliminujące nieprzyjemne odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie pełnej narkozy.