Czy badań psychologicznych kierowców należy się obawiać?

20 października 2018

Badania kierowców Bielsko - skieruj się w to miejsce po więcej informacji o tych usługach

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale również poznania cech psychologicznych jednostki, które potrzebne są do pełnienia określonych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy zobowiązani są poddać się badaniom psychotechnicznym, nierzadko bardzo się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę strach ma wielkie oczy. Komplet badań składa się z testów inteligencji, testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego i testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Uwzględniają m.in: neurotyzm, psychotyzm i intro- oraz ekstrawersję. W przypadku testów aparaturowych specjalista sięga po wirometr, stereometr, aparat krzyżowy, miernik czasu reakcji oraz ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego wcześniejszego przygotowania. Osoby, które używają okularów, powinny tylko pamiętać, by wziąć je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien je wykonać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1+E, D1, D+E oraz D. Przejść muszą je również osoby, które pragną wykonywać zawód instruktora bądź egzaminatora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek, a także na operatorów wózków widłowych. Należy podkreślić, że przejść je muszą również ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależna od kategorii osób, które się im poddają. I tak na przykład w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Należy poddać się im jedynie raz.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]