Czemu warto uczestniczyć w warsztatach z ochrony danych osobowych?

23 września 2019

Pierwszym prawnym aktem w Polsce, który dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Również dziś określa ona ten termin i omawia, jak należy ich używać. W myśl aktu dane osobowe to wszystkie dane, jakie pozwalają na zidentyfikowanie danego obywatela bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć można więc numer PESEL, imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania, ale też tak zwane dane wrażliwe – między innymi informacje o możliwych wyrokach, stanie zdrowia czy religii. O ich ochronę warto zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, że dzięki globalnej sieci ich zdobycie oraz wykorzystanie jest naprawdę proste.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają wszelkiego rodzaju firmy. Jedne dysponują jedynie danymi swoich współpracowników, inne natomiast uzyskują dojście również do danych klientów. We obu sytuacjach pracownicy, którzy mają z nimi styczność powinni ukończyć odpowiednie szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu dowiedzą się, jak zagwarantować im bezpieczeństwo. Okazuje się to bardzo ważne, ponieważ po zauważeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może nałożyć poważne kary – nie tylko finansowe, ale w skrajnych sytuacjach także pozbawienia wolności.

Na czym opiera się szkolenie z ochrony danych osobowych?

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich pracowników zarządzających takimi danymi – będą to między innymi pracownicy HR, do spraw rekrutacji lub składnic akt. W jego koszty wliczone są również broszury pomocnicze, przez które uczestnicy łatwiej przysposobią wiadomości. Po ukończeniu szkolenia, w czasie którego dowiedzą się, jak zapewnić ochronę informacji, kursanci dostają specjalne certyfikaty. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu i zazwyczaj kończą się tego samego dnia.