Certyfikaty SSL – rodzaje i zastosowanie

13 kwietnia 2019

Certyfikat SSL to specjalne protekcja stron www, które zapewnia osobom korzystającym z internetu zachowanie poufności danych i jest rozwiązaniem używanym powszechnie. Czemu należy wyposażyć firmową stronę w zabezpieczenie SSL?

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL to szyfrowane połączenie, które strzeże internautów wchodzących na daną witrynę przed niekontrolowanym wyciekiem ważnych informacji – danych osobowych, loginów, haseł, numerów kart kredytowych itp. Certyfikaty SSL są powszechnie używane m.in. przez serwisy aukcyjne, strony obsługujące bankowość internetową, sklepy czy instytucje publiczne. W certyfikaty winny być wyposażone wszystkie witryny, na których dokonuje się przelewy albo podaje dane osobowe. Jak poznać, że strona jest zaszyfrowana? Jeśli w polu adresu wyświetla się oznaczenie „https” i charakterystyczna zielona kłódka, świadczy to, iż witryna jest zabezpieczona.

Typy certyfikatów – Wildcard SSL oraz Comodo SSL

Certyfikat Wildcard SSL to rozwiązanie stosowane zazwyczaj przez przedsiębiorstwa średniej wielkości. Jest najtańszym rodzajem zabezpieczenia SSL służącym do obsługi pojedynczej domeny internetowej i nielimitowanej ilości subdomen. Wydanie SSL Wildcard następuje zaledwie w 5 minut. Natomiast certyfikat Comodo SSL używany jest przez duże przedsiębiorstwa i wymaga manualnej weryfikacji. Dłuższy jest także okres oczekiwania na jego wydanie – od jednego dnia do tygodnia. Certyfikat rozszerzonej walidacji, innymi słowy Comodo EV SSL, obejmuje pojedynczą domenę. Użytkownik internetu, który używa przeglądarki prawidłowo interpretującej certyfikat EV SSL, zobaczy zielony pasek adresu oraz zweryfikowaną nazwę przedsiębiorstwa będącego właścicielem domeny. Klienci mogą również skorzystać z certyfikatów Geotrust SSL, które w zależności od wersji są przeznaczone zarówno dla małych podmiotów, jak i dużych firm.