Badania wysokościowe. Kto będzie miał problemy?

16 września 2018

Większość czytelników pracę na wysokości kojarzy zwłaszcza z myciem szyb w wieżowcach oraz serwisowaniem kominów. Według uchwalonych w Polsce regulacji są to zaś wszelkie prace przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, gdy działania prowadzone są minimum 3 metry nad poziomem gruntu, konieczne jest zaś zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym więc się one opierają? W których przychodniach są przeprowadzane? Jakie choroby powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie przeprowadzić badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której otrzymamy skierowania na badania lekarskie. Po ich przejściu – jeśli oczywiście wyniki będą odpowiednie – otrzymamy orzeczenie umożliwiające działania na wysokościach. Zdarza się jednak, że na przeprowadzenie badań wysokościowych nie ma dużo czasu – w podobnych wypadkach najlepiej zrobimy wybierając się sami do okulisty, laryngologa i neurologa celem przeprowadzenia badań, zaś następnie przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Przez które schorzenia nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować schorzenia, które powodują, iż praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do kluczowych tego typu schorzeń zaliczają się w szczególności epilepsja i choroby zmysłu równowagi, wady wzroku (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (chociaż możemy to wyeliminować wykorzystując soczewki kontaktowe), a także zez. Specjalista ma prawo poza tym odmówić wystawienia zaświadczenia, jeżeli chorujemy na zaawansowaną hiperglikemię lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 36 miesięcy, zaś osoby które ukończyły 50 lat – co dwanaście miesięcy.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]