Badania psychologiczne kierowców – poradnik

6 października 2022

Badania psychotechniczne kierowców są przeprowadzane w specjalistycznych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają badania i co dokładnie sprawdzają? Jakie urządzenia są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D+E. Do testów podchodzą też kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – weryfikują widzenie o zmierzchu

Badanie psychologiczne składa się z dwóch etapów. Na początku kandydaci podchodzą do części testowej. Na tym etapie sprawdzana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania oraz cechy charakteru czy umiejętność pracy pod presją. Osoby poddawane testom muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejnym etapem testów psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy przede wszystkim widzenie po zmroku, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. W czasie testów wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, stereometr oraz aparat Piórkowskiego. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, jak dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]