Audioprzewodnik MOVI – dostosowany do potrzeb zwiedzających

27 września 2018

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach popyt na usługi tradycyjnych przewodników bardzo zmaleje. Zastąpią ich audioprzewodniki – nieduże urządzenia ze słuchawkami i kilkoma przyciskami, za pomocą których użytkownik może m.in. wybrać język. Urządzenia te odtwarzają nagrany przez lektora wykład uruchamiający się, jeśli turysta stanie w określonym miejscu, dotyczący znajdujących się w nim zabytków. Gdzie jednak najczęściej używa się urządzeń do audioprzewodników? Czemu warto z nich korzystać?

Urządzenia do zwiedzania – zalety

Głównym atutem audioprzewodników jest możliwość zwiedzania konkretnego miejsca swoim tempie, bez potrzeby dostosowywania się do grupy, co umożliwia dogłębne poznanie zwiedzanego zabytku. Jest to tym prostsze, że urządzenia tego typu oferują opcje pauzowania czy przewijania tekstu. Poza tym niemal wszystkie modele są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i niewidomych, a możliwość wyboru różnych wersji językowych sprawia, że pośród zwiedzających mogą znaleźć się także turyści zagraniczni.

Gdzie używa się urządzeń do audio wycieczek?

Popularność takich urządzeń w naszym kraju nie jest na razie tak duża, jak w krajach zachodnich Nie oznacza to jednak, że jest to rozwiązanie trudno dostępne – klienci do dyspozycji mają między innymi audioprzewodniki Movi. Wśród instytucji, które korzystają z urządzeń do audio wycieczek są głównie pałace i muzea (na przykład Muzeum Powstania Warszawskiego), choć na ich zastosowanie decydują się także miejskie agencje turystyczne, wypożyczające je turystom zwiedzającym m.in. Toruń czy Łódź.