Aranżacja ogrodów – nie tylko rośliny

15 sierpnia 2018

Zamiast aranżować ogród w przypadkowy sposób, warto zdecydować się na jego obmyślaną i gustowną aranżację. Odpowiednia rekultywacja terenu i aranżacja sprawi, że ogród będzie prezentował się wspaniale. Wymaga to jednakże sporej umiejętności oraz wiedzy, m.in. na temat tego, jakie nawozy są dla roślin najlepsze. Najlepszym wyjściem będzie więc zlecenie aranżacji profesjonalistom. Wbrew obawom, może być mniej kosztowna inwestycja niż samodzielne – często nietrafione – próby aranżowania bądź pielęgnowania ogrodu.

Niełatwa projektowanie ogrodów – o czym warto wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga m.in. solidnego zgłębienia wiedzy na temat gleby oraz roślinności. Trzeba mieć świadomość, jaka gleba występuje w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych obszarach) i w związku z tym jakie powinno się posadzić tam gatunki roślin, z uwzględnieniem innych ich wymogów, dotyczących na przykład tolerancji wiatru czy zapotrzebowania na światło słoneczne. Niebagatelny jest również odpowiedni układ zieleni, na przykład sadzenie blisko siebie gatunków, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie przez długi czas imponował swym wyglądem. Nie lada zdolności wymaga również wykonanie drenażu i systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, lecz najistotniejszy jest przecież wygląd ogrodu. Wiele osób zamierza urządzić swój ogród w określonej stylistyce – w stylu angielskim czy francuskim. Aby jednak móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, należy nie tylko dobrze orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, lecz też odpowiednio dopasować do niej inne elementy aranżacji.

Aranżacja ogrodów – co można w nich umieścić?

Niewielu posiadaczy imponującego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, chociaż naturalnie piękny trawnik, zachwycające rośliny, egzotyczne drzewa i krzewy są w ogrodzie najważniejsze. Warto jednakże dać im odpowiednią oprawę w postaci pięknego ogrodzenia terenu, a także oświetlenia, które wspaniale podkreśli urok roślin, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. W ogrodzie pięknie prezentują się oczka wodne oraz sadzawki, sielskiego klimatu dodają im też stylizowane na stare schody. Urok wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, ogromne znaczenie mają również ścieżki. Pełnią one rolę praktyczną – umożliwiają dotarcie do określonych zakątków bez deptania trawnika, a także poprawiają walory estetyczne otoczenia. Ich podłożem może być na przykład żwir ozdobny czy bruk kamienny. Rodzaj podłoża ścieżek, ich szerokość oraz układ, a także wszelkie inne detale aranżacji ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, należy umiejętnie dobrać do stylu domu i ogrodu. Samodzielnie zrobić to może być bardzo trudno, warto zatem powierzyć realizację tego zadania osobom, które są w tym specjalistami.