Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

14 lipca 2020

Jeśli chcesz zamówić szalunki słupowe, zobacz tu

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Z reguły używa się ich w przypadku wylewania ścian betonowych – wtedy są one potrzebne do tego, aby nadać im właściwy kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się również w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie prześwitów na drzwi, okna oraz bramy. W tym artykule objaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i gdzie mogą nabyć je inwestorzy.

Szalunki z drewna, sklejki lub metalu

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ czy też desek drewnianych, którą można użyć powtórnie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak kłopotliwy – większa część wykonawców i inwestorów wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wykonane ze sklejki, drewna lub metalu, jak również łączyć w sobie dwa lub trzy surowce. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą strukturę spajają narożniki, głowice ze stalowe bądź aluminiowe, łączniki i belki.

Wynajem szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Podmioty często parające się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku brygad, które zwykle świadczą inne usługi oraz inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących postawić jeden obiekt. Zakup wszelkich modułów koniecznych do złożenia szalunku nie byłby rentowny . Dużo lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]