Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

19 kwietnia 2019

Sklejki szalunkowe zamówisz na sklep.abcszalunki.pl/11-sklejki-szalunkowe

Deski szalunkowe to kluczowy element konstrukcji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jednak na ogół stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem postawić domy z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam niezbędna, a nie chcemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół używane były deski z bloków drewna. Te jednak były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – przede wszystkim niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny dziś wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z różnych gatunków drewna – zazwyczaj z topoli, olchy lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji stosuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny częstokroć stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeśli nie możesz kupić

Firmy budowlane posiadają zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z elementami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Oprócz samej sklejki szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]