Po co wykonywać izolację pionowa i pozioma budynku?

17 sierpnia 2020

Każdy, kto decyduje się na budowę domu, chciałby, aby możliwie jak najdłużej jego stan był idealny. Nie jest to jednak możliwe, jeżeli nie zostanie zrobiona właściwa izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja doskonale ochrania przed wilgocią na murach, na skutek czego sprawia, że są one wolne od brzydkich plam, a w domu nie ma zapachu wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz znaczenie

Jedną z oznak niewłaściwie zrobionej izolacji budynków jest zawilgocenie ścian. Do tego dodać należy odpadające tynki oraz przytoczone na początku artykułu plamy, które najczęściej zobaczyć można na parterze i w piwnicy. Tego typu problemy wyjątkowo często obserwuje się w tych budynkach, których fundamenty zostały wykonane z czerwonej cegły. I nie ma tu żadnego znaczenia czy w grę wchodzą o budynki wybudowane bardzo dawno, czy te nowe. Aby odtworzyć źle wykonaną lub brakującą izolację poziomą, trzeba ustalić do jakiej wysokości musi ona docierać, a następnie na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać mniej więcej 10 nawiertów położonych na skos. Następnie zrobione otwory powinno się wypełnić stosując do tego celu specjalny płyn, który ma działanie uszczelniające. Jest on higroskopijny, na skutek czego efektywnie uszczelnia fugi i uniemożliwia przepływanie wody w górne części ściany. By jednak izolacja o charakterze poziomym była naprawdę efektywna, konieczne jest również odtworzenie izolacji pionowej – w takim przypadku powinno się w pierwszym etapie usunąć tynki, które zostały zawilgocone, wyczyścić mury, pogłębić fugi, a następnie powlec wszystko środkiem, który ma działanie izolujące. Dopełnieniem prac jest ocieplenie ścian styropianem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją wykonać?

Przygotowanie hydroizolacji nieruchomości najrozsądniej jest powierzyć mającej doświadczenie firmie, która zna zagadnienie hydroizolacji. Tylko wtedy można być pewnym, że prace będą wykonane we właściwy sposób, a izolacja spełni swoją rolę.