Nie tylko do zabytków – okna skrzynkowe

25 kwietnia 2020

Okna drewniane skrzynkowe kupisz na https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-skrzynkowe/

Okna skrzynkowe utożsamiamy przede wszystkim z wiekowymi obiektami. Nierzadko zauważyć je możemy w zabytkowych kamienicach, starych domkach oraz pałacach. Dziś są one wytwarzane zwłaszcza z przeznaczeniem do założeniu w takich budynkach, gdyż użycie skrzynkowych okien wymagane jest przez konserwatora. Należy jednak zauważyć, iż z uwagi na ich względy estetyczne coraz chętniej montowane są również w nowszych budynkach. Szczególnie, że dzisiejsze modele są tak samo funkcjonalne, co okna wykonane tradycyjnymi technikami. Jak więc wyglądają okna skrzynkowe? Z czego są wytwarzane?

Jak skonstruowane są okna skrzynkowe?

Nazwa okien skrzynkowych nawiązuje do ich budowy. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Jest to pewnego rodzaju izolator, który chroni wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w wiekowych budynkach często podzielone są na czworo elementów – dwa górne, mniejsze skrzydła są zamykane oddzielnie i dawniej były używane do wentylowania wnętrz. Taka konstrukcja najlepiej zda egzamin w obiektach zabytkowych – na przykład chatach drewnianych.

Produkcja okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe typy, muszą być wykonane z odpowiedniego materiału. Dotąd najchętniej wybierano sosnę lub modrzew, jednak ostatnimi czasy ich producenci wykorzystują także gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak przykładowo meranti są bowiem znacznie bardziej odporne na działanie deszczu, powietrza oraz ekstremalnych temperatur.

Nasza lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]