Jaka tarcica jest dostępna w sprzedaży?

24 czerwca 2018

Tarcica to produkt drzewny który ma bardzo szerokie zastosowanie szczególnie w budownictwie, a poza tym w wytwarzaniu artykułów do wykończenia wnętrz. Na zakres jej wykorzystywania mocno wpływa to, że produkt ten znaleźć można w różnych rodzajach, które określane są przez gabaryty wyrobu.

Tarcica obrzynana i nieobrzynana, mokra i sucha

Zakłady drzewne oferują swym klientom różne typy tego wyrobu. Przede wszystkim znaleźć można tarcicę mokrą i suchą. Tarcica sucha powstaje poprzez uprzednio przetartego z zastosowaniem pilarek okrągłego drewna. By pozbawić ją wilgotności, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Celem tego zabiegu jest nie tylko nadanie jej mniejszego stopnia wilgotności, co wyraża się w procentach, lecz również pożądanych właściwości, za jakie odpowiada poziom wilgoci. Przy produkcji tarcicy mokrej zaś proces ten nie ma miejsca. Tarcicę dzieli się też na obrzynaną i nieobrzynaną. Jak łatwo można wywnioskować, ten pierwszy typ to tarcica poddana specjalnej obróbce mechanicznej, w wyniku której wszystkie jej płaszczyzny są obrobione. Tarcica nieobrzynana ma zaś obrobione jedynie dwie powierzchnie równoległe. Co więcej istnieje możliwość wytwarzania tarcicy w różnych rozmiarach. Z podstawowej postaci tarcicy tworzy się między innymi deski, belki, łaty, listwy i bale.

Do czego użytkowana jest tarcica?

Wysokiej jakości tarcica, wykonana z dobrego gatunkowo materiału i poddana precyzyjnej obróbce, znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne są nieprzeciętne walory estetyczne i doskonałe parametry użytkowe. Zaś tarcica prezentująca niższą jakość wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle papierniczym, a także w budownictwie, przykładowo do produkowania więźb dachowych oraz konstrukcji budowlanych.