Fotele dla graczy to nie to samo co fotel do biurka

16 kwietnia 2021

Kartkując foldery salonów meblowych często natykamy się w ich ofercie na strony prezentujące fotele komputerowe dla graczy. Wielu konsumentów na ogół nie widzi różnic między takimi fotelami a fotelami biurkowymi, ale prawdziwi gamerzy wiedzą, iż dobrze dobrany fotel gamingowy jest niezbędny, ponieważ wyraźnie zwiększa komfort grania.

Pewne podparcie i wygoda – krzesła gamingowe

Przez minione 3 dekady gry komputerowe zyskały zawrotną popularność i szybko przeszły z salonów gier do domów graczy. Powstał też e-sport i coraz większa grupa osób nie tylko po prostu włącza gry dla rozrywki, ale wręcz spędza przed komputerem kilkanaście godzin tygodniowo trenując do prestiżowych rozgrywek. Dlatego też nieodzowne im są precyzyjnie zaprojektowane krzesła gamingowe, których najważniejszą funkcją jest zapewnienie graczom mocnego podparcia przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego komfortu w trakcie kilkugodzinnych rozgrywek. Co zatem wziąć pod uwagę przy zakupie fotela gamingowego? Na początku dowiedz się, w jakim zakresie umożliwia on regulację poszczególnych modułów wpływających na jego ergonomię, m.in. na wysokość siedzenia, zagłówka i podłokietników, rozkład poduszek na odcinku lędźwiowym i piersiowym czy kąt minimalnego i maksymalnego wychylenia oparcia. Istotne są także tworzywa z jakich wykonane jest takie krzesło – musi być stabilne, wytrzymałe na duże obciążenia, a na powierzchniach stykających się bezpośrednio z ciałem gracza (np. na zagłówkach) powinno być osłonięte materiałem, który nie spowoduje podrażnienia ani uszkodzenia skóry.

Z czego wynikają różnice cen krzeseł gamingowych?

Koszt zakupu krzesła dla gracza jest wysoki – cena najtańszych foteli tego typu zaczyna się około 350 zł, a w przypadku modeli od prestiżowych marek częstokroć mocno przekracza granicę 1000 zł. Z czego bierze się takie spektrum cen? Tanie modele foteli dla graczy są wyprodukowane z surowców gorszej jakości i zazwyczaj mają niewielką możliwość regulacji, jednakże bez trudu spełnią potrzeby osób, które przesiadują przed komputerem maksymalnie kilkanaście godzin w tygodniu. Fotele przeznaczone dla profesjonalnych graczy mogą wytrzymać wysokie obciążenia (nawet do 150 kg!), mają większy zakres regulacji poszczególnych elementów, są często powleczone bardzo trwałą prawdziwą skórą, jak również mają dodatkowe udogodnienia, jak zaczepy na słuchawki, skrytki na drobiazgi czy podnóżki.