Zajęcia muzyczne i inne kreatywne zajęcia dla dzieci

6 października 2020

Dla niemowlęcia zabawa to nie tylko przyjemność – dobrze pokierowana może pobudzać ich rozwój. Rodzice, którzy pragną poszerzać umiejętności kognitywne swoich dzieci, powinni zapisać swoje pociechy na zajęcia sensoryczne.

Zajęcia sensoryczne – rozwój umiejętności motorycznych i poznawczych malucha

Ogólnorozwojowe zajęcia sensoryczne to zajęcia dla dzieci nie starszych niż trzynaście miesięcy, a więc niemowląt. Te pierwsze miesiące życia jest szczególnie istotny dla malucha, ponieważ zachodzi wtedy jego nadzwyczaj silny rozwój fizyczny oraz mentalny. W wyniku doświadczeń sensorycznych w tkance mózgu dziecka tworzą w tym czasie dziesiątki milionów nowych połączeń. Wobec tego powinno się zatroszczyć się o pokaźną liczbę ciekawych atrakcji, które będą oddziaływać korzystnie na rozwój niemowlęcia. Zajęcia baby sensory dla najmłodszych odbywają się w dwóch przedziałach wiekowych – dla maluchów do 6 miesiąca i tych powyżej 7 miesiąca życia. Ze względu na to, iż przeznaczone są dla niemowląt, trwają niecałe 60 minut, które podzielone są na etapy odpoczynku i zabawy. W ciągu zajęć niemowlęta angażowane są w różne aktywności, które stymulują ich zdolności ruchowe, komunikacyjne oraz ich rozwój psychiczny.

Zajęcia ogólnorozwojowe – rozwój dzieci za pośrednictwem muzyki

Jednym z pozytywnie oddziałujących na rozwój niemowlaków bodźców są dźwięki. Za sprawą gry na różnych instrumentach, zarówno małe, jak i starsze dzieci, rozwijają czułość na piękno oraz fantazję, uczą się również zrozumienia tempa. Styczność z muzyką w okresie niemowlęctwa podnosi umiejętności kognitywne maluchów, co w przyszłości może być przyczyną łatwiejszego nauczenia się zasad matematyki. Kreatywne zajęcia muzyczne to też interesująca zabawa z gromadą równolatków. W trakcie gier z muzyką wyzwalane są dźwięki o niskim stopniu głośności. Pod opieką doświadczonego w pracy z maluchami instrumentalisty, dzieci nauczą się, iż dźwięki można wytwarzać również przy użyciu różnorodnych rzeczy.