O czym nie zapominać, mając w planach wyprawy górskie?

23 czerwca 2018

Na www.exploruj.pl odnajdziesz najlepszą ofertę wypraw

Mnóstwo osób wykorzystuje swój wolny czas wędrując po górach. Zazwyczaj rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, z czasem jednak przestaje być to wystarczające. Poszukują nowych wrażeń – ich pragnieniem stają się wyprawy w coraz wyższe partie gór. Łatwość przekraczania granic sprawia, że nawet wyprawy na szczyty znajdujące się w dalekich od Polski miejscach stają się dzisiaj osiągalne.

Wyprawy górskie – jak się zorganizować?

Obecnie przed amatorami górskich wypraw otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc) czy polskie i słowackie Tatry, ale też najwyższe szczyty Meksyku, Afryki czy Azji. Z całą pewnością ogromnym ułatwieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest funkcjonowanie na polskim rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Kazbek czy Elbrus. Rzecz jasna asysta agencji wiele usprawnia, ale jej pracownicy nie wdrapią się na szczyty za nas. Potrzebna jest wysoka kondycja, która pozwoli nam wytrzymać trwającą wiele godzin wyprawę z naprawdę masywnym, mającym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z dostosowanym do warunków klimatycznych ubiorem i właściwym sprzętem.

Wyprawy w góry – jakie wymogi stawiane są biorącym udział w wyprawie?

Od wszystkich, którzy decydują się wziąć udział we wspinaczce wysokogórskiej – na bazę pod Annapurną, Elbrus, Pik Leninalub Mount Everest – wymaga się określonej praktyki w zbliżonych do tego rodzaju ekspedycjach, ponieważ im wyżej będziemy się wspinać, tym większe niebezpieczeństwo pojawienia się choroby wysokościowej. Umiejętność korzystania z czekanu czy poruszania się w grupie, której członkowie nawzajem się zabezpieczają liną – to wymogi, które należy bezwzględnie spełnić. Nie można zapomnieć również, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Liczy się zatem umiejętność pracy w zespole. Podczas wyprawy w góry konieczne jest pełne dostosowanie się do decyzji, które podejmowane są przez prowadzącego grupę.

Nasza lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]