Czym są trekkingi i kto może wziąć w nich udział?

10 września 2021

Wyprawy trekkingowe - dowiedz się więcej o ofercie na www.exploruj.pl.

Górskie wypady mają różne formy. Od powolnych spacerów po łatwych trasach w bliskim sąsiedztwie schronisk turysty, przez wielogodzinne, piesze wędrówki po trasach klasyfikowanych wyżej na skali trudności, aż po zaawansowane trekkingi. By podjąć się trekkingach, potrzebna jest praktyka w przemieszczaniu się po górach (po oznaczonych trasach, jak i poza nimi), co najmniej dobra kondycja, jak również zdolność korzystania ze sprzętu wspinaczkowego i turystycznego. Jednakże w zamian za nieraz gigantyczny nakład pracy dostajemy możliwość obcowania z dziewiczą przyrodą i podziwiania przepięknych widoków.

Trekkingi – dobierz właściwy poziom trudności do swojego doświadczenia

Skala trudności jest uzależniona od terytorium, przez które biegną trekkingi. Fachowcy klasyfikują trzy stopnie trudności pieszych wypraw w regiony górzyste. W trekkingach pierwszego stopnia wziąć udział mogą Ci, którzy wyróżniają się dobrą kondycją, a stan ich zdrowia nie jest przeciwwskazaniem do zintensyfikowanej aktywności. Kolejny stopień trudności wymaga lepszej sprawności fizycznej oraz minimum elementarnej praktyki w górach – np. w polskich Karpatach. Ostatni poziom to wycieczki dla uczestników ze świetną sprawnością fizyczną, znajomością natury wysokich gór i radzącym sobie z użyciem sprzętu, a także niebojących się uciążliwych warunków biwakowania w czasie kilkudniowej wędrówki.

Dokąd wybrać się na trekking?

Trekkingi można praktykować we wszystkich górach. W naszym kraju pasjonaci tego typu aktywności najbardziej cenią sobie szlaki w Tatrach. Jeśli zaś chodzi o pozostałe pasma na kontynencie europejskim, największą popularnością szczycą się leżące na granicy z Azją Kaukaz i Ural, Karpaty Wschodnie, bałkańskie Góry Przeklęte, jak również Alpy. Najbardziej zaawansowane w trekkingu jednostki powinny z kolei sprawdzić swoje umiejętności w trakcie wycieczki w Karakorum, Andach bądź Himalajach.

Nasza lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]