Sklep z serwonapędami

4 lipca 2018

Serwonapędy są typem silników, które oprócz wytwarzania mocy, służą także do ustawiania osi. Ich najważniejszą stroną jest duża precyzja – pod tym względem wypadają znacznie lepiej od zwykłych silników.

Jak skonstruowane są serwonapędy

Ich najważniejszą częścią jest silnik zasilany energią elektryczną – to on wprawia w ruch dany układ. O efektywności serwosilnika decyduje sterownik, za pomocą którego można pozycjonować oś. Serwonapędy mają wbudowany także moduł sprzężeń zwrotnych, a cały układ powinien tworzyć hermetyczną całość oraz być wyprodukowany z materiałów gwarantujących jego niezawodność.

Jak sterować serwonapędami?

Dla użytkowników takich napędów najistotniejsze jest bezproblemowe kontrolowanie. Dlatego większość ich wytwórców stara się, by ich serwonapędy były kontrolowane z użyciem komputera – nierzadko można trafić na interfejsy graficzne, z którymi łatwiejsze staje się sterowanie serwonapędów oraz wizualizacja parametrów ich pracy.

Zastosowania serwonapędów

Serwonapędy powszechnie wykorzystywane są we wtryskarkach, gdzie pozwalają na precyzyjne przesuwanie formy. Używa się ich także w zakładach, w których konieczne jest dokładne nawinięcie czegoś na szpulę. Wykorzystuje się je w przemysłowych wiertarkach i instalacjach służących przenoszeniu produktów na składnicach.