Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

21 stycznia 2023

Dowiedz się więcej o silniku elektrycznym DC na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Masa maszyn, które użytkujemy na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Małe lub olbrzymie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, a przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, jak funkcjonują te silniki, ani z jakich modułów składają się.

Co należy wiedzieć o silnikach elektrycznych DC?

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomalże dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, następujących usprawnień i ostatecznie ich wprowadzenia do ogólnego użycia w rozmaitego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki i badania znanych innowatorów połowy XIX w., jak np. Thomas Davenport, Moritz Jacobi oraz Thomas Edison. Silniki elektryczne DC składają się ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, rotora, nieruchomego stojana i szczotek. Dzisiaj na co dzień używane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego podzespołu, są postrzegane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za swoją niezawodność oraz bezgłośną pracę.

Gdzie używa się silników DC?

Stwierdzenie, że silniki elektryczne prądu stałego są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w domu posiadasz czytnik CD/DVD lub w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektryczneDC są podzespołem sterowanych radiowo pociągów czy samochodów, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które zapewne kupimy również naszym synom i córkom. Takie silniki napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w licznych branżach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby modne hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Silniczków na prąd stały używają również hobbyści do tworzenia najróżniejszych projektów z obszaru robotyki i mechaniki.

Choć silniki elektryczne DC o niskiej mocy bez przeszkód można nabyć w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od uznanych światowych marek.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]