Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

19 listopada 2022

Jeśli potrzebujesz motoreduktorów ślimakowych, koniecznie wejdź na ultrarobotics.pl.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączny układ napędowy składający się głównie z przekładni mechanicznej i silnika. Jak pracują motoreduktory i jak się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktory wybierzesz wprost z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają efektywniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w wielu zastosowaniach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie 100%, w związku z tym zawsze powstaje pewna różnica między mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor z reguły wchodzą również inne części jak hamulce albo sprzęgła. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane układy, które da się bez przeszkód dobrać z katalogu producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb konkretnej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a czasami miesiące, na żmudne obliczenia i testy pojedynczych kompletów elementów. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do krótkotrwałego albo długotrwałego okresu pracy, a także do sporych, średnich albo lekkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie kilkustopniowe, można otrzymać bardzo wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Wiodący producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich potencjalnych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być składane z wykorzystaniem kilku typów silników (AC, DC, BLDC czy bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Nie ma z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, transport czy produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch rozmaite automaty, jak wertykulatory, linie produkcyjne, schody ruchome czy podnośniki. Duże zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników sprawiła, iż liczbę potencjalnych kombinacji, które współcześnie oferują czołowi światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]