Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – pomyśl o użytkowniku!

14 stycznia 2019

Powszechne używanie urządzeń takich jak smartfony czy tablety sprawia, że twórcy stron internetowych chętniej tworzą ich mobilne wersje. Jest to niezwykle istotne z powodu zwiększonego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń mobilnych. Jest prosta zasada: jeśli chcesz mieć więcej użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – o czym powinieneś pamiętać

Istnieją czynniki, o których musimy pamiętać, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest przyjazna dla użytkowników urządzeń mobilnych, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona wyświetlała się prawidłowo na różnych ekranach. Warto też zagwarantować jak najszybsze wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów albo z tabletów zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Następnym oczywistym, ale bardzo znaczącym elementem, jest przejrzystość. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest również korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co jest w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – skorzystaj z RWD

Zastosowanie powyższych na pewno przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Osiągnąć to można na różne sposoby. Możemy zastosować na stronie zasady RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych sytuacjach nie możemy zapewnić pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga zastosowania innego adresu URL. Jeżeli nasza strona zaprojektowana jest na CMS-ie, możemy po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które sprawią, że strona będzie we właściwy sposób wyświetlała się także na urządzeniach przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.